Egy percre sem hagyja abba. Vagy lehet, hogy csak így tűnik?
Meg vagyunk tehát áldva egy ebbel, amelyik túl sokat ugat. A kérdés adott: hogyan fogjuk be a száját?
A csahos lecsendesítésének első lépése, hogy rájövünk, miért csap lármát.
A kutyák végső soron bármilyen ok miatt ugathatnak. Ugatnak, ha izgatottak vagy ha egyedül érzik magukat. Ugatnak, hogy felhívják magukra a figyelmet vagy ha betolakodó idegenre akarnak figyelmeztetni. Néha egész egyszerűen jókedvükben ugatnak. Tehát rengeteg tényező kiválthatja az ugatást, ami minket hosszabb távon valószínűleg zavar.
Az őrzőeb:
Ha a kutya csak akkor ugat, amikor mi is otthon vagyunk, valószínű, ho
gy két lehetséges ok közül az egyik miatt teszi: vagy az a célja, hogy felhívja magára a figyelmet vagy figyelmeztetni szeretne valamire. Ne vegyük el
teljesen a kedvét az ugatástól, hanem próbáljuk meg elérni azt a "mutatványt", hogy abbahagyja a csaholást, amikor rászólunk.
Amikor az ugatást szeretnénk mederbe terelni, ugyanúgy járjunk el, mint bármilyen más trükk megtanítása során: legyünk következetesek és egyértelműek afelől, mit is szeretnénk elérni a kutyánál. Ha csendre intjük, az ezt kiváltó parancsszót kell megerősítenünk benne. A "csend legyen!" Ha végrehajtja a parancsot, ne felejtsük el a jutalomfalatot se, hiszen azzal jobban megjegyzi, hogy ha csendben marad, akkor jót csinál, és dícséret jár érte.
A lecsendesítés további módjai:
Egyes esetekben a kutya ugatási kedvét erre szolgáló nyakörvvel csökkenthetjük. Ezek a nyakörvek olyan kutyák esetén bizonyulhatnak hatásosnak, amelyek gazdájuk távollétében ugatnak és így a szóbeli feddés itt nem alkalmazható. Ne tegyünk nyakörvet azonban nyugtalan, ideges kutyára, mert ezzel a problémát tovább fokozhatjuk.
Az ugatást gátló nyakörveknek - amelyek ultrahanggal vagy elektrosokkal hatnak -, a lényege, hogy megbüntetik a kutyát, amikor az ugat. Az elektrosokk bár hatásos lehet, sokak véleménye szerint nem humánus módszer. Azok a típusú nyakörvek, amelyek nem okoznak fájdalmat az állatnak, sokkal elfogadottabbak.
Ha pedig egyszerű házi módszer kell:
A kutya is olyan, mint egy kisgyerek. Igényli a figyelmet, amit a kisgyerekek hisztivel, a kutyák pedig ugatással érnek el. Nincs annál idegesítőbb, ha levegőnek néznek valakit, hiába tesz bármit is. Ha figyelmen kívül hagyjuk a próbálkozásait, még csak hozzá sem szólunk, nagyon rá se nézünk, akkor egyszer belátja, hogy ezzel nem ér el semmit, és más módszerhez folyamodik. Persze ez időigényes dolog, de megér egy próbát, hátha sikerül elérni a zajongóval valami változást.
|