A kutya a harapssal ltalban sajt agresszivitst fejezi ki, ezrt mr klyk kortl oda kell figyelni, hogy mikor kezd el jtkbl harapni.
A mltban a kutyaharapst a dh kifejezsnek tartottk, ma viszont gy rtelmezik, hogy ez valamely bizalmon alapul, szeretetteljes viszony megromlsa. Mg a mltban csupn e viselkeds kros aspektust tekintettk mrvadnak, ma viszont a kutya s a gazda kztti viszony alapjn rtelmezik a harapst.
Mirt harap?
Jtkbl
Bizonyos harapsok nem a kutya agresszv viselkedsnek tulajdonthatk, hanem egy jtkos helyzetnek, amelyben a trsadalmi szablyok ismeretnek hinya nyilvnul meg.
thetes kor tjn a kutya a testvreivel folytatott jtk sorn megtanulja, hogyan szablyozza harapsa erssgt. Ha a kutya tl korn kerl a csaldhoz, s nem lt elg hossz idt a fajtrsai kztt, meg kell tantani neki, hogy tilos a haraps.
Szmos kutyatulajdonos szrakoztatnak s normlisnak tartja, ha a klyk harapdl, s hagyjk, mi tbb, mg biztatjk is, hogy megtegye. Az ilyen kutya jtk kzben felnttkorban is harapdl majd, s nem sajttja el a haraps erssgnek szablyozst.

Agresszivitsbl
Az esetek tbbsgben a haraps az agresszi viselkedsbeli megnyilvnulsa. Klnfle tipus agresszv magatartsformk lteznek, amelyek klnbz neuroendokrinolgiai ellenrzsi mdnak s funkcinak felelnek meg.
Minden ilyen agresszv magatarts - kivve a flelem ltal kivltott agresszit - hrom fzisban zajlik le: a megflemlts, ami testtartsban s hangadsban mutatkozik meg; a haraps; a lecsillapods, ami alatt a gyztes kutya egyik mells lbt a legyztt kutya nyakra helyezi, ez utbbi pedig a gyztes mellhez drglzik. Attl fggen, hogy az agresszi egymst kvet fzisai teljesek-e vagy sem, a haraps kutyk hrom csoportra oszthatk: primer hiperagresszv kutyk, reaktv agresszv kutyk s szekunder hiperagresszv kutyk. A primer hiperagresszv kutyk egybl, mindennem figyelmeztets nlkl harapnak, s nem csillapodnak le. ltalban a ksbbiek sorn agymkdsi rendellenessg, endokrinolgiai egyenslyzavar, illetve veleszletett labilits lp fel. A reaktv agresszv egyedeknl az agresszi folyamata teljes. A kutya azrt harap, mert a krnyezetbl szrmaz ingerek rendszerint agresszv viselkedst vltanak ki belle. Teht itt nem a kutya reakcii, hanem a krnyezeti informci jtszik dnt szerepet. A szekunder hiperagresszv egyedek olyan kutyk, amelyek miutn reaktv agresszvek voltak, fokozatosan megtanultk, hogy a harapssal pozitv vltozst kpesek elidzni a krnyezetben. Az agresszi folyamatbl csak a haraps marad meg nluk. A szekunder hiperagresszi feltnshez vezet folyamatot instrumentalizldsi folyamatnak nevezzk, mivel a szekunder agresszi msik neve instrumentlis agresszi.

Az agresszv viselkeds tpusai
A zskmnnyal kapcsolatos agresszi: A zskmny elfogsra s meglsre irnyul viselkedsi manvert jelenti.
Kanok kztti agresszi: Dominns egyedd ellpni kvn kt hm kztt megnyilvnul rangsorvita.
Szukk kztti agresszi: Az elbbinek megfelel viselkeds, csak nstnyek kztt.
Flelem okozta agresszi: Kritikus reakcinak vagy negatv vdekezsi reakcinak is nevezik, akkor nyilvnul meg, amikor az llat kptelen olyan viselkedst felvenni, amellyel norml esetben meg tudn oldani a fennll helyzetet; teljes rtssel (vizelet, szklet, vgblmirigyek, nyl) is egytt jr agresszv viselkeds ez.
Terleti vagy anyai agresszi: Egymshoz nagyon hasonl viselkedsi formk ezek, mivel neuroendokrinolgiai vezrlsk s fellpsk teljesen megegyezik.
Mit tegynk?
A haraps tnet, megjelense pedig valamilyen viselkedszavar jele, ami gyakran a tves kutya-gazda kapcsolatbl ered. A legegyszerbb a tenyszthz fordulni, aki mlyrehat ismeretekkel rendelkezik az adott kutyadajta tekintetben; gy meg tudjuk hatrozni, milyen tipus viselkeds jellemzi a kutyt. Brmilyen fajtrl, nemrl vagy leend rendeltetsrl legyen is sz, mindig szem eltt kell tartanunk, hogy mr az els pr hnapos kortl oda kell figyelni a kutya nevelsnl, hogy mg jtk kzben se harapjon.

|