A kutya a harapással általában saját agresszivitását fejezi ki, ezért már kölyök korától oda kell figyelni, hogy mikor kezd el játékból harapni.
A múltban a kutyaharapást a düh kifejezésének tartották, ma viszont úgy értelmezik, hogy ez valamely bizalmon alapuló, szeretetteljes viszony megromlása. Míg a múltban csupán e viselkedés káros aspektusát tekintették mérvadónak, ma viszont a kutya és a gazda közötti viszony alapján értelmezik a harapást.
Miért harap?
Játékból
Bizonyos harapások nem a kutya agresszív viselkedésének tulajdoníthatók, hanem egy játékos helyzetnek, amelyben a társadalmi szabályok ismeretének hiánya nyilvánul meg.
Öthetes kor táján a kutya a testvéreivel folytatott játék során megtanulja, hogyan szabályozza harapása erősségét. Ha a kutya túl korán kerül a családhoz, s nem élt elég hosszú időt a fajtársai között, meg kell tanítani neki, hogy tilos a harapás.
Számos kutyatulajdonos szórakoztatónak és normálisnak tartja, ha a kölyök harapdál, és hagyják, mi több, még biztatják is, hogy megtegye. Az ilyen kutya játék közben felnőttkorában is harapdál majd, s nem sajátítja el a harapás erősségének szabályozását.
Agresszivitásból
Az esetek többségében a harapás az agresszió viselkedésbeli megnyilvánulása. Különféle tipusú agresszív magatartásformák léteznek, amelyek különböző neuroendokrinológiai ellenőrzési módnak és funkciónak felelnek meg.
Minden ilyen agresszív magatartás - kivéve a félelem által kiváltott agressziót - három fázisban zajlik le: a megfélemlítés, ami testtartásban és hangadásban mutatkozik meg; a harapás; a lecsillapodás, ami alatt a győztes kutya egyik mellső lábát a legyőzött kutya nyakára helyezi, ez utóbbi pedig a győztes melléhez dörgölőzik. Attól függően, hogy az agresszió egymást követő fázisai teljesek-e vagy sem, a harapós kutyák három csoportra oszthatók: primer hiperagresszív kutyák, reaktív agresszív kutyák és szekunder hiperagresszív kutyák. A primer hiperagresszív kutyák egyből, mindennemű figyelmeztetés nélkül harapnak, és nem csillapodnak le. Általában a későbbiek során agyműködési rendellenesség, endokrinológiai egyensúlyzavar, illetve veleszületett labilitás lép fel. A reaktív agresszív egyedeknél az agresszió folyamata teljes. A kutya azért harap, mert a környezetből származó ingerek rendszerint agresszív viselkedést váltanak ki belőle. Tehát itt nem a kutya reakciói, hanem a környezeti információ játszik döntő szerepet. A szekunder hiperagresszív egyedek olyan kutyák, amelyek miután reaktív agresszívek voltak, fokozatosan megtanulták, hogy a harapással pozitív változást képesek előidézni a környezetben. Az agresszió folyamatából csak a harapás marad meg náluk. A szekunder hiperagresszió feltünéséhez vezető folyamatot instrumentalizálódási folyamatnak nevezzük, mivel a szekunder agresszió másik neve instrumentális agresszió.
Az agresszív viselkedés típusai
A zsákmánnyal kapcsolatos agresszió: A zsákmány elfogására és megölésére irányuló viselkedési manővert jelenti.
Kanok közötti agresszió: Domináns egyeddé előlépni kívánó két hím között megnyilvánuló rangsorvita.
Szukák közötti agresszió: Az előbbinek megfelelő viselkedés, csak nőstények között.
Félelem okozta agresszió: Kritikus reakciónak vagy negatív védekezési reakciónak is nevezik, akkor nyilvánul meg, amikor az állat képtelen olyan viselkedést felvenni, amellyel normál esetben meg tudná oldani a fennálló helyzetet; teljes ürítéssel (vizelet, széklet, végbélmirigyek, nyál) is együtt járó agresszív viselkedés ez.
Területi vagy anyai agresszió: Egymáshoz nagyon hasonló viselkedési formák ezek, mivel neuroendokrinológiai vezérlésük és fellépésük teljesen megegyezik.
Mit tegyünk?
A harapás tünet, megjelenése pedig valamilyen viselkedészavar jele, ami gyakran a téves kutya-gazda kapcsolatból ered. A legegyszerűbb a tenyésztőhöz fordulni, aki mélyreható ismeretekkel rendelkezik az adott kutyadajta tekintetében; így meg tudjuk határozni, milyen tipusú viselkedés jellemzi a kutyát. Bármilyen fajtáról, nemről vagy leendő rendeltetésről legyen is szó, mindig szem előtt kell tartanunk, hogy már az első pár hónapos kortól oda kell figyelni a kutya nevelésénél, hogy még játék közben se harapjon.
|