Mi hamarabb felismerhetnk bizonyos veszlyhelyzeteket, mint a kutya. Ezrt kedvencnk biztonsga rdekben rendkvl fontos, hogy megtantsuk r, hogy parancsszra visszatrjen hozznk. A kutya klykkorban csak mellettnk rzi biztonsgban magt, de ksbb egyszeren azrt kell odajnie hozznk, mert kedvel bennnket.
A visszahvsi gyakorlat lmnyt ad s vidm feladat, a legjobb eredmnyek akkor rhetk el, ha a gazda s a kutya kztt szoros viszony alakul ki.
1.A kutyt elzetesen meg kell tantani az lsre s a helyben maradsra. Bal keznkben a przt, jobb keznkben jutalmat tartva stljunk tovbb, mikzben kiadjuk a „Marad!” parancsszt.
2.Forduljunk szembe kutynkkal, mikzben przon tartjuk, s mutassuk meg a jutalomfalatjt. Hvjuk magunkhoz a kutyt a nevn szltva s a „Gyere!” vagy „Hozzm!” paranccsal.
3.Amint kutynk elrt hozznk, utastsuk a lelsre. Sok kutya ugyan sztnsen lel, hoy szemrevtelezze jutalmt, de a parancsnak mgis el kell hangzania, amikor ppen lel.
4.Amikor egy rvidebb przra fogott kutya mr megtanulta, hogy visszatrjen hozznk, a kikpzst folytassuk egy hosszabbal. A jutalmul kapott jtkot a tvolabb lv kutya is jl lthatja.
5.Ha a kutya mr engedelmeskedik az „l!” s a „Gyere!” parancsnak, dicsrjk s jutalmazzuk meg.
6.A kutya przt a vllunkra vetve s jtkot a zsebnkbe rejtve hvjuk magunkhoz, s szltsuk fel a lelsre. A kikpzsnek ezt a szakaszt akkor kezdjk el, amikor hvsunkra kutynk mr hossz przon is megbzhatan hozznk jn.
Az „l!”, „Marad!”, „Hozzm!” vagy „Gyere!” a legfontosabb parancsok, melyekkel ellenrzst gyakorlunk a kutynk felett. Mindne kutyatulajdonos felelssggel tartozik azrt, hogy kedvencei ne legyenek sszefrhetetlenek. Dicsrjk meg a kutyt, amikor megfelelen reagl, s mindig bartsgosan szljunk hozz. Amikor nem engedelmeskedik valamelyik parancsnak, trjnk viszsa az elz szint sikeresnek bizonyult gyakorlataihoz.
|