Ha a kutya hívásra nem jön oda hozzánk, próbáljuk a vonakodás okát kipuhatolni, mielőtt újból vennénk a visszahívási gyakorlatot. Valamilyen oknál fogva a kutyánk nem kötődik eléggé hozzánk. Lehet, hogy unatkozik, képtelen koncentrálni, mert szexuális késztetése van, vagy túlzott mértékű energiával rendelkezik, vagy egyszerűen csak játszani szeretne más kutyákkal. Kutyánk kifejezheti így dominanciáját, de félhet a gazdájától vagy a póráztól. Soha ne hívjuk oda a kutyát, hogy olyasmire kényszerítsük, amit kellemetlennek érez, például fürdeni.
Szimatot fogott :A kutyáknak rendkívül összetett és kifinomult szaglásuk van, környezetükből szagok révén kapják a legtöbb információt. Tegyük lehetővé, hogy a kutya szimatoljon, szólítsuk a nevén, ültessük le, majd hívjuk magunkhoz: „Gyere!”
Természetes szórakozottság :Még akkor is, ha kutyánk már érti hívási parancsunkat, úgy dönthet, hogy ezt figyelmen kívül hagyja. Például ha valamilyen szexuális inger ezt felülbírálja. Az ivartalanított kutyák kevésbé befolyásolhatók szexuálisan, és sokkal nagyobb valószínűséggel engedelmeskednek a hívási parancsoknak.
Áradó unalom :Ha kutyánk nem tekint méltó vezetőnek, nem fog engedelmeskedni a hívó parancsnak. Vissza kell térnünk az alapparancsok gyakorlásához, mielőtt folytatnánk a hívási tréninget.
Szaggátlás :Ha a kutyánk megszállott szaglászó, fújjuk be az orra alatt valamilyen parfümmel. Ez átmenetileg megzavarja a szaglását és így figyelme nem terelődik el olyan könnyen.
Túláradó lelkesedés :A fiatal kutyák tele vannak fölösleges energiával. Ha ilyen kutyánk van, a visszahívás előtt győződjünk meg arról, hogy megfelelő levezető gyakorlatokat végeztünk-e. Ha kétségeink vannak a kutya együttműködésével kapcsolatban, tegyünk fel egy automata pórázt.
Engedetlenség :A kutya figyelmét valamilyen izgalmas tevékenység átmenetileg elvonhatja. Nevének ismétlésével figyelmét magunk felé terelhetjük, majd parancsoljuk meg, hogy jöjjön oda hozzánk.
Szemétevés :A hulladékban való kotorászás és lopkodás sokkal nagyobb kielégülést eredményez, mi a mi dicséretünk vagy a jutalomfalatok. Az ilyen típusú magatartást hosszú pórázzal és szájkosárral lehet korrigálni.
Játékidő :Tegyük lehetővé, hogy a kutya örömmel játszhasson a többi állattal, de közben állandóan figyeljük magatartását, és adjuk ki a „Hozzám!” parancsot, ha a viselkedése túlzottan erőszakossá válna.
Az engedelmesség jutalmazása :A hívási parancsnak a kutya nyakörvének megfogásával és a jutalomfalat odaadásával szerezhetünk érvényt. Szükség esetén a kutyát jutalomfalatokkal vagy egy játékával csalogathatjuk magunkhoz.
Még mire ügyeljünk :
1.Óvatos parancskiadás : A „Hozzám!” parancsot csak akkor adjuk a kutyának, ha érvényt is tudunk szerezni neki. Ha a kutyaotthon alapos kiképzést kapott, fokozatosan térjünk át a szabadtéri helyszínekre. Kezdetben hagyjunk a kutyán egy hosszú vezető- vagy automata pórázt, hogy ne kelljen megfogni a nyakörvét. Mindig vigyünk magunkkal élelmet vagy játékot a jutalmazáshoz.
2.Befejező jutalmazás : Változtassuk azokat a helyszíneket, ahová kutyánkat játszani kivisszük, mivel az egyik helyen engedékenyebb lehet, mint a másikon. A kutya hívásánál, legyünk határozottak és lelkesek, és nagyon dicsérjük meg , ha visszatér. A gyakorlati időszak végén parancsoljuk meg , hogy üljön le, majd menjünk hozzá és tegyük rá a pórázt. Mielőtt hazaindulunk, dicsérjük meg.
3.Félelem a póráztól : Soha ne használjunk pórázt a fenyítésre. Ne büntessük vagy szidjuk meg, ha visszatért. Ne a nyakörvénél ragadjuk meg, mert azt hiszi, hogy játszanak vele.
|