Kutynk rossz szoksinak lekzdsekor lnyeges tisztzni azok kialakulst. Annak ellenre, hogy kutynk magatartst elfogadhatatlannak tartjuk, szmra ez egszen termszetes lehet. Ha valamilyen problma alakul ki, prbljuk kinyomozni ennek az okt. Tegyk fel magunknak a krdst, hogy ez a viselkeds mirt elfogadhatatlan, s azt is vizsgljuk meg, hogy a kutynk megrtheti-e, hogy ezt mi nem helyeseljk. Gyzdjnk meg arrl, hogy ezt a magatartst vajon j irnyba tudjuk-e terelni vagy egyltaln meg tudjuk e vltoztatni.
Elfogadhat termszetes viselkeds :A csontnak kinz jtkok rgsa normlis kutyaviselkeds. A kutya ilyen mdon tjkozdik krnyezetrl.
Nem elfogadhat termszetes viselkeds :A kutya szmra magtl rtetd cselekedet, ha brmilyen emberi szaggal titatott cipt rg, de ez szmunkra rendszerint elfogadhatatlan. A kutya ezen szoksnak gy vethetnk gtat, ha sohasem adunk neki hasznlaton kvli cipket rgs cljbl. A kutya meg fogja tanulni, hogy kizrlag a szmra engedlyezett trgyakat rghatja.
Tanult viselkeds :A kztl val flelem tanult viselkeds, a kutya korbbi kellemetlen tapasztalatval fgghet ssze. Ezt gy elzhetjk meg, ha a kutyt sohasem fenytjk meg.
Boldog rgicsls :Sok kutya rmt leli a trgyak rgsban, az jsgpapr szttpsben, st a taptk szaggatsban. Ennek a „kreatv” ksztetsnek a levezetshez lssuk el ket rghat jtkokkal.
Destruktv viselkeds :Br ez a magatarts a kutya szmra termszetes, neknk problmt jelent. Ha tlsgosan sok jtkszerhez jut, a kutya knnyen rkap ms trgyak ronglsra is. Az llat szmra legfeljebb hrom – ngy jtkot biztostsunk, melyek eltrek hasznlati trgyainktl.
Fegyelem :Nagyon fontos, hogy a kutya megrtse, milyen magatartst tartunk elfogadhatatlannak. Csak akkor fegyelmezzk, amikor tnylegesen rosszul viselkedik. Szidskor szigor hangot ssnk meg.
Megakadlyozs :Mindig knnyebb megakadlyozni a problmkat, mint azt orvosolni. A kutya szmra vonz trgyakat, pldul a cipket fjjuk be valamilyen keser permettel.

Elzrs :Ha a kutya gyakran rg, gy fegyelmezzk, hogy otthon a ketrecbe zrjuk. A ketrecben mindig gondoskodjunk megfelel jtkokrl, melyeket elzrva is rghat.
Korrekcis szablyok: Br rossz tulajdonsgok eltr eredetek, csaknem valamennyi megszntethet egy ltalnos tkpz programmal.
1.Bizonyosodjunk meg arrl, hogy kutynk a jutalomrt tnylegesen teljest valamit, pldul lefekszik.
2.Trjnk vissza az alapvet engedelmessgi kpzshez. Gyzdjnk meg rla, hogy parancsra lel s a helyn marad.
3.A kutya mindig legyen ellenrzsnk alatt. Mind otthon, mind a szabadban addig tartsuk przon, amg meggyzdnk arrl, hogy parancsainknak mindig engedelmeskedik.
4.Ne engedjk meg, hogy kutynk rossz szoksai rgzljenek. Ebbl a clbl nha enyhe bntetst is alkalmazhatunk.
5.Kvessk a programot, s ne feledkezznk meg arrl, hogy a rossz szoksokat nem lehet mrl holnapra megszntetni. Eltarthat nhny htig is, amg a krds megnyugtatan rendezdik.
6.Komolyabb esetekben, ahol akr mi, a kutya vagy msok esetleg megsrlhetnek, szakember segtsgt vegyk ignybe.
|