Az evolúció több évezredén keresztül a kutyák túlélését jelentette más állatok üldözése és megölése. Bár az emberek a tenyésztés során mérsékelték a kutyák vadászösztönét, de némely fajtában és egyedben még ma is intenzíven tovább él. Az üldözés a kutya természetes magatartása, de egyben igen komoly problémát okoz, különösen a háziállattartóknak. E probléma megoldásának egyik lehetősége, ha a kutyánkat arra képezzük ki, hogy más állatok üldözése helyett bizonyos tárgyakat hajszoljanak. Ha ezt a problémát egyedül nem tudjuk megoldani, kérjük hivatásos kutyakiképző tanácsát.
Háziállatok űzése
Ha fiatal korában a kutya nem szocializálódott eléggé a többi állattal, számolnunk kell bizonyos problémák felmerülésével, ha a kutya lehetséges zsákmányával találkozik. A kutya elszántan mered az állatra, de pórázon van, és a gazdája féken tartja. Vidéken soha ne engedjük póráz nélkül szaladgálni az állatot, hacsak nem szereztünk korábban tapasztalatokat arról, hogy a kutya üldöz más állatokat. Hasonló ízben kell eljárni akkor is, ha első ízben találkozik számára ismeretlen állatfajokkal.
Megoldás
1. A gyakorlat célja az, hogy a kutya vadászösztönét megfelelően kordában tartsuk. Alkalmazzunk különböző játékszereket annak kiderítésére, hogy melyeket találja kutyánk a legérdekesebbnek. A játékkal igyekezzünk minél jobban felkelteni a kutya érdeklődését, hogy ösztöneit lehetőleg ezen élje ki.
2. Egy nyugodt helyen a hosszú pórázon vezetett kutya előtt dobjunk el egy játékot, majd egy másik, ugyancsak a kutya érdeklődésére számot tartó játékot tartsunk magunk mellett. A kutya természetesen üldözni fogja az eldobott játékot.
3. Mielőtt a kutya elérné a játékot, szólítsuk nevén, és hívjuk vissza magunkhoz. Mutassunk határozott magatartást a kutya visszahívásakor, és a másik, nálunk lévő játék lengetésével igyekezzünk rábírni a visszatérésre. Ezt követően játsszunk vele és dicsérjük meg.
4. Sétáljunk el az eldobott játékig, vegyük fel, és póráznál fogva tartsuk vissza a kutyát. A kutya meg fogja tanulni, hogy az eldobott játékok lényegében hozzánk tartoznak. Ismételjük meg a 2. és a 4. gyakorlatot fokozatosan változó, inger gazdag környezetben.
5. Amikor a kutya sikeresen megtanulja, hogy a gazdájához tartozó tárgyakat nem szabad üldöznie, végeztessünk el egy valódi apportírozó gyakorlatot egy másik állat jelenlétében. A másik állattal ellentétes irányba hajítsuk el a játékot, és bátorítsuk a kutyát, hogy menjen érte, és hozza vissza. Az állat számára vonzó apportjátékok révén hamarosan képesek leszünk arra, hogy a kutya vadászösztönét megfelelően befolyásolni tudjuk.
|