Amikor kutyt vesznk, azzal is szmolnunk kell, hogy miknt gondoskodjunk rla a nyarals alatt. Kedvencnk nem br ki tbb napot egyedl, gy nem csak sajt vakcinkat kell lpsrl-lpsre megterveznnk, hanem az vt is. Cikkemben, 5 pontban mutatom be, hogy mi az, amire mindenkppen figyelnnk kell, hogy ne csak szmunkra, hanem kutynk szmra is lmny legyen az dls.
1. lps: Otthon vagy utazs?
Ez az els s legfontosabb eldntend krds. Amennyiben olyan aktv programokat terveznk, melyek sorn nem tudnnk megfelelen gondoskodni kutynkrl, gy brmilyen szomor is jobb, ha otthon hagyjuk. Elszr vegyk t, hogy ebben az esetben mit tehetnk. Ha van a kzelben egy olyan csaldtag, bart, vagy kedves szomszd, aki gondjt tudja viselni, nyugodtan rbzhatjuk. Termszetesen ez esetben be kell avatnunk a rszletekbe, mire van szksge kedvencnknek, mg tvol vagyunk. Ha szeretnnk, hogy kutynk kln tlttt napjai is vidman teljenek, akkor rendelkezsre llnak klnfle kutyapanzik is, ahol felgyelnek rjuk s gondoskodnak rluk, mg mi tvol vagyunk. Ezekrl rdemes j elre tjkozdni, s ellenrizni a hozzrtst, a biztonsgot, a tisztasgot.
2. lps: Szlls
Ha eldntttk, hogy programjainkba s terveinkbe belefr, hogy elvigyk kedvencnket, akkor figyelmesen vlasszuk ki a szllst. Nem mindenhol engedlyezett a hzillatok magunkkal hozatala, s olyan helyek is akadnak, ahol felrat kell fizetni rte. A szllodknak nhol kln ignyei is vannak a hzi kedvencek ott tartsra vonatkozan. Errl se feledkezznk meg!
3. lps: Chip, oltsok, trvnyek
Akr belfldrl, akr klfldrl legyen sz, a biztonsg kedvrt rdemes chipet tetetni kutynkba. Hiszen ha mgis elvigyzatlanok lennnk, s elcsatangolna, nmikpp elejt vehetjk a problmknak. A klfldi utazsok sorn a chip egyenesen ktelez! Ha nem Magyarorszgot vlasztjuk clpontnak, nagyon fontos, hogy kellkpp utnajrjunk, milyen llatbetegsgek vannak az a vlasztott terleten. Ezekre klnfle vdoltsokkal lehet felkszlni. A legrdemesebb az llatorvosunktl s a helyi kvetsgektl beszerezni a szksges informcikat mind a betegsgekrl, mind pedig az esetleges kutyatartsi trvnyekrl s beviteli szablyokrl.
4. lps: Eszkzk, kellkek
Elsknt ki kell vltanunk az llatorvostl az llattlevelet, amihez szksges a kutya chipeztetse. Ha ez meg van s az llat venknt kap veszettsg elleni vdoltst, gy az okmnyt egsz letben hasznlhatja. Az utazshoz nem rt elkszteni egy elsseglycsomagot, ami tartalmaz ferttlentt, csipeszt, s az egyb fontos kellkeket is, amik jl jhetnek egy baleset sorn. Ha hossz szr llatunk van, akkor mindenkppen vigyk a kefjt is, nehogy megviselje a szrt a nyarals. rdemes ezen fell, valamelyik kedvenc jtkt is elrakni s a przt, a tlkjt sem szabad otthon felejteni. Ami a legfontosabb – mert ezt nagy esllyel nem tudjuk akrhol megvenni – az a szoksos fajtj s mennyisg tel elcsomagolsa.
5. lps: Utazs
Mindenkpp utna kell nzni, hogy milyen eszkzzel lehet a nyarals helysznre rkezni. Csak abban az esetben szabad a kutyt kitenni az utazs fradalmainak, ha mr volt rsze hasonlban. Ismernnk kell valamennyire az t kzbeni szoksait ahhoz, hogy fel tudjunk kszlni r. Ha rosszul szokott lenni, akkor rdemes valamilyen gygyszert krni az llatorvostl, ami megknnyti szmra a nehzsgeket. Rendszeres idkznknt neki is kijr a pihen. Ilyenkor tud mozogni, enni, inni s elvgezni a dolgt. Nem szabad sokig kocsiban hagyni, nehogy hgutt kapjon. Ha ez mgis szksges, gy az rnykba parkoljunk annyira letekert ablaknl, hogy levegt mg kapjon, de ne tudjon kifrni. Fontos, hogy csakis przzal engedjk ki a kocsibl, mert egy elcsatangols, vagy egy forgalmasabb pont vgzetes lehet szmra.
|