Nem az ember az egyetlen faj, amely rzelmeket l t, erre a kutyk is kpesek. A fltkenysg s a rivalizls leginkbb az azonos nem, mret, kor s vrmrsklet kutyk kztt szokott elfordulni. Civakodhatnak csontokon, az alvhelyek felett vagy gazdjuk figyelmrt. A kutya egyedi trgyakon nem tud osztozkodni msokkal, ezrt minden kutynak sajt fekvhellyel s etettllal kell rendelkeznie. Ivednyt megosztja a msikkal. Bizonyos dominancira hajlamos fajtk, pl. a dobermannok gyakrabban rivalizlnak fajtjukon bell, mint msok. Szksg lehet az alrendelt kutya ivartalantsra, hogy a kt kan kztti klnbsget fokozzuk.
Testvrek harca
Vita a birtoklsrt
A csontok azok a trgyak, amelyek mr az alomtrsak kztt is vita trgyt kpezik. Az ebbl add problmt gy elzhetjk meg, hogy egyltaln nem adunk szmukra csontot, vagy azt kt egymstl elklntett helyisgben osztjuk szt. A csont mennyisge nem szmt, gyis minden kutya a msikt akarja.
Ne szemezzenek
A versengst gy cskkenthetjk, ha a kutyk etetsekor gyelnk arra, hogy tekintetk az ellenkez irnyba nzzen. A kutyk idvel megtanuljk, hogy ha a msikkal gy esznek egytt, hogy nem verekszenek, jutalomfalatot kapnak. Mindig a dominns kutya tlkjt tegyk le elszr.
Klcsns jutalmazs
Ha a kutyk hasonl szemlyisgek s semmilyen jel nem mutatja, melyikk a dominns, egyszerre adjuk ki a parancsot nekik, pl. azt, hogy „l!” s mindkt kutyt egy idben jutalmazzuk meg. A kutyk megtanuljk, hogy egyms jelenltben is engedelmeskedjenek.
Elszr a dominns kutyt dvzljk
A kutyavilgban nincs demokrcia. Ha rjvnk arra, hogy melyik a felsbbrend, figyelembe kell vennnk ezt a rangsort, s elszr a vezrt kell dvzlnnk. Ezzel elkerlhetjk, hogy a dominns kutya bebizonytsa, hogy magasabb rang.
Fltkenysg
A kiskutya bemutatsa
Br a kutyk tbbsge rmmel fogadja az j trs rkezst, az els idben mgis bizonyos fltkenysg alakulhat ki kzttk. A problma lnyegesen cskkenthet azzal, ha a lehet legjobban ragaszkodunk a megszokott napi tevkenysgeinkhez. A befogad kutynak minl tbbet kedveskedjnk az j jvevny jelenltben; hamarosan trstani fogja a klykkutyt a szmra kellemes trssal.
gy tesznk, mintha..
Amikor az j klyk nincs jelen, ne foglalkozzunk az idsebb kutyval. Hamarosan trstani fogja a klyk jelenltt a fokozottabb figyelemmel.
Engedjk pihenni
A klykk nagyon sok rmet, de sok bosszsgot is okoznak. A rgebbi kutyt bosszanthatja a kisebb szntelen okvetetlenkedse, ezrt ptsnk kzjk olyan akadlyt, amelyet az idsebb kutya knnyen tlphet, ha a klyk tlzottan zavarn.
rljnk egytt
Etessk egytt a kt kutyt, gyelve arra, hogy ne nzzenek egyms szembe. Az idsebb kutyt annyiszor etessk, mint a klykt, anlkl hogy a tpllk sszmennyisgt nvelnnk.
|