Nem az ember az egyetlen faj, amely érzelmeket él át, erre a kutyák is képesek. A féltékenység és a rivalizálás leginkább az azonos nemű, méretű, korú és vérmérsékletű kutyák között szokott előfordulni. Civakodhatnak csontokon, az alvóhelyek felett vagy gazdájuk figyelméért. A kutya egyedi tárgyakon nem tud osztozkodni másokkal, ezért minden kutyának saját fekvőhellyel és etetőtállal kell rendelkeznie. Ivóedényét megosztja a másikkal. Bizonyos dominanciára hajlamos fajták, pl. a dobermannok gyakrabban rivalizálnak fajtájukon belül, mint mások. Szükség lehet az alárendelt kutya ivartalanítására, hogy a két kan közötti különbséget fokozzuk.
Testvérek harca
Vita a birtoklásért
A csontok azok a tárgyak, amelyek már az alomtársak között is vita tárgyát képezik. Az ebből adódó problémát úgy előzhetjük meg, hogy egyáltalán nem adunk számukra csontot, vagy azt két egymástól elkülönített helyiségben osztjuk szét. A csont mennyisége nem számít, úgyis minden kutya a másikét akarja.
Ne szemezzenek
A versengést úgy csökkenthetjük, ha a kutyák etetésekor ügyelünk arra, hogy tekintetük az ellenkező irányba nézzen. A kutyák idővel megtanulják, hogy ha a másikkal úgy esznek együtt, hogy nem verekszenek, jutalomfalatot kapnak. Mindig a domináns kutya tálkáját tegyük le először.
Kölcsönös jutalmazás
Ha a kutyák hasonló személyiségűek és semmilyen jel nem mutatja, melyikük a domináns, egyszerre adjuk ki a parancsot nekik, pl. azt, hogy „Ül!” és mindkét kutyát egy időben jutalmazzuk meg. A kutyák megtanulják, hogy egymás jelenlétében is engedelmeskedjenek.
Először a domináns kutyát üdvözöljük
A kutyavilágban nincs demokrácia. Ha rájövünk arra, hogy melyik a felsőbbrendű, figyelembe kell vennünk ezt a rangsort, és először a vezért kell üdvözölnünk. Ezzel elkerülhetjük, hogy a domináns kutya bebizonyítsa, hogy magasabb rangú.
Féltékenység
A kiskutya bemutatása
Bár a kutyák többsége örömmel fogadja az új társ érkezését, az első időben mégis bizonyos féltékenység alakulhat ki közöttük. A probléma lényegesen csökkenthető azzal, ha a lehető legjobban ragaszkodunk a megszokott napi tevékenységeinkhez. A befogadó kutyának minél többet kedveskedjünk az új jövevény jelenlétében; hamarosan társítani fogja a kölyökkutyát a számára kellemes társsal.
Úgy teszünk, mintha..
Amikor az új kölyök nincs jelen, ne foglalkozzunk az idősebb kutyával. Hamarosan társítani fogja a kölyök jelenlétét a fokozottabb figyelemmel.
Engedjük pihenni
A kölykök nagyon sok örömet, de sok bosszúságot is okoznak. A régebbi kutyát bosszanthatja a kisebb szüntelen okvetetlenkedése, ezért építsünk közéjük olyan akadályt, amelyet az idősebb kutya könnyen átléphet, ha a kölyök túlzottan zavarná.
Örüljünk együtt
Etessük együtt a két kutyát, ügyelve arra, hogy ne nézzenek egymás szemébe. Az idősebb kutyát annyiszor etessük, mint a kölyköt, anélkül hogy a táplálék összmennyiségét növelnénk.
|