Van a "kutya-vilgnak" egy egszen klnleges, a tbbiekhez kevsb hasonlt rsze, az agarak nagy csaldja. Sok, a kynologival foglalkoz tuds kpviseli azt az llspontot, hogy taln a Canidk trzsnek nem is ugyanarrl az grl szrmaznak, mint a tbbi kutyafajta. Ezt az let szmos terletn mutatkoz klnbsgek ltszanak altmasztani, mint pl. etologia, immunologia, altatssal szembeni rzkenysg, stb.
Angliban mg a trvnyek-szablyok is teljesen msknt kezelik az agarakat, mint a "kutykat". Valszn a legelsk voltak, amelyek az emberhez csatlakoztak, hiszen az id tjt csak az agarak munkja hozott hasznot az embernek.
A vilg majd' minden trsgnek, orszgnak van sajt agrfajtja, ezek kzl 13+6 fajtt ismer el hivatalosan az FCI s ezek kzl 13 kpezi az FCI 10. fajtacsoportjt.
A keleti agarak, lvn, hogy sokkal klterjesebben, szabadabban lnek, gyakran nelltsra knyszerlnek s a vadszat mellett rz-vd feladatokat is el kell lssanak, ezrt sokkal nllbbak, gyakran idegenekkel szemben bizalmatlanok s az emberi irnytsnak kevsb vetik al magukat.
Ide tartozik: Afgn agr
A nyugati fajtkra ltalban jellemz a belterjesebb tarts kvetkeztben a nyugodtabb vrmrsklet s a knnyebb irnythatsg.
A mediterrn fajtk tulajdonkppen nem a X. fajtacsoporthoz tartoznak, hanem az V. csoport gynevezett primitv fajtk rszleghez. Mint nevk is mutatja, szrmazsi helyk Dl-Eurpa, a Fldkzi tenger vidke. Vita folyik arrl, igazi agarak-e, vagy inkbb kop-flk. Testalkatuk alapjn nagyon "agarasak", ezzel szemben ltalban kettnl nagyobb ltszm csoportokban vadsznak velk. Legfbb jellegzetessgk az ll fl, ami a tbbi agrfajtnl hibnak szmt.
|